STAVÍME ANGLICKÉHO DĚDKA

Ještě jednou vítejte na této dobrodružné cestě, na kterou Vás zvu a pojďme se do toho, bez dlouhých úvodů pustit. Přeji Vám příjemné stavění. Návod je zaměřen na stavbu anglického dědka. Pokusím se být co nejstručnější, abyste se neztráceli v záplavě textu. Pokud byste měli zájem o návod na jiného dědka než anglického, dejte určitě vědět. Rád budu taky za zpětnou vazbu k návodu. Pokud se Vám bude zdát něco nesrozumitelného nebo nepochopitelného, budu moc rád, když napíšete a rád návod podle Vašeho doporučení upravím.

CO BUDETE POTŘEBOVAT

Abychom mohli postavit dědka budeme muset vyvrtat nějaké díry a nohy, které do nich budou pasovat Je prakticky jedno, jestli budete používat čerstvé syrové dřevo nebo vysušené. Doporučuji ale pokud možno syrové, nevysušené, bude se Vám s ním mnohem lépe pracovat. S chutí do toho.

NÁSTROJE

  • tužka a metr
  • sekera lehčí menší (cca 600 g), do jedné ruky (může být i tesařská)
  • špalek na sekání dřeva
  • nůž
  • úhloměr (pokud možno nastavitelný) budeme podle něho držet úhel při vrtání nohou
  • ruční vrtačku
  • vrták 10 mm, 18 mm, 30 mm
  • pilu

MATERIÁL

  • špalek dřeva dlouhý 120 cm (pokud možno bez suků) nebo fošnu silnou min. 5 - 8 cm a dlouhou 120 cm
  • prkno 50 cm x cca 15 cm 
  • kmínek nebo větev rovnou a silnou v průměru cca 8 cm
  • materiál na nohy 70 cm může být rovněž ze špalku stejně dlouhého, který rozštípnete
  • materiál na rám - kmínek 8 cm v průměru, 70 cm dlouhý
  • materiál na přičny do rámu: opět nejlépe kmínek, jehož rozštípnutím dostanete čtyři kusy dřeva 50 cm dlouhé o průměru alespoň 5 cm
  • zbylé třísky použijete na zajišťovací kolíčky

DOVEDNOSTI

  • Budeme používat sekeru: štípání dřeva a otesávání nohou a příčných částí rámu.
  • Budeme taky řezat nožem.

Doporučení:

Všechny nástroje musí být velmi ostré. Pokud nevíte jak nabrousit. Zeptejte se někoho, kdo to umí. 

I sekera z hobby marketu může odvést dobrou práci, ale musí být ostrá. Nemusíte jít hned ke kovářovi (ikdyž to je varianta, kterou bych rozhodně dal ke zvážení, jestli Vás dřevo chytne za srdce, ale to až později, teď dělejte s tím, co máte). 

Z ČEHO SE DĚDEK SESTÁVÁ

Základní části jsou zřetelně vidět na obrázku. Na první pohled velmi jednoduché. Základem je lavečka, o třech nohách, která je zhotovená z rozštípnutého - rozpůleného kmene cca 25 cm v průměru a jehož délka je cca 120 cm. Nohy jsou pak vsazené do navrtaných děr o průměru cca 3 cm (viz dále). Rám je zhotoven z rozštípnutého kmínku o průměru cca 8 cm a v něm jsou 3 přičny. Resp. Dvě přičny a jeden kolík - pivot, kolem kterého se rám otáčí a díky tomuto pohybu může pak rám pracovat jako svěřák. Nesmíme zapomenout také prkno, které je v úhlu cca 30 stupňů přichyceno na lavici kolíkem (ale mohou být i vruty). Nic není pevně dané a v tomto případě je pouze na Vás, kterou cestu si vyberete.

RÁM

Začneme tím, že si uděláme 3 horizontální šprušle do rámu. Kdo pracuje s dětmi a chce, aby si mohly dědka vyzkoušet, tomu doporučuji, udělat šprušle 4.
Jak je udělat? Budeme dělat 3 šprušle a 1 kolík, který bude sloužit jako pivot, tedy otočný kolík, kolem kterého se bude rám otáčet na těle dědka.
Každá šprušle by měla být utesána z takového kusu dřeva, aby měla tloušťku alespoň 5 cm. Toho docílíme tak, že rozštípneme špalek o délce 50 cm na čtyři díly. Z těchto 4/4 uděláme 3 šprušle a jeden kolík. Šprušle nejprve nahrubo otesáme sekerou a pak pokud máme svěrák, můžeme šprušle upnout a opracovat pořízem. Pokud nemáme poříz nebo nemáme svěrák, pak si krásně vystačíme pouze se sekerou a nožem.
2 šprušle budou na nohy - delší 50 cm. Uprostřed budou mít 5 cm v průměru. Tento úsek bude dlouhý 18 cm. Na obou koncích bude přecházet v úsek, který bude mít průměr 25 mm, resp. Spíš jen 24 mm, aby hladce prošly dírou v rámu. Ostrého přechodu mezi prostřední pasáží, která má průměr 5 cm a krajem, který bude mít pouze 2,4 cm uděláme tak, že si na pilce fixou naznačíme míru hloubky, do které budeme řezat. Hloubka řezu bude kolem dokola celého obvodu 13 mm. Řežem opatrně, abychom řezem neoslabili šprušly víc, než je nezbytně nutné.
Kolík pak bude mít průměr 24 mm po celé své délce, která bude 35 cm, jen na jeho konce můžeme udělat rozšíření, pro lepší úchop, když s ním budeme manipulovat.
Vrchní šprušle
Vrchní šprušle bude mít délku 35 cm a průměr bude mít 5 cm, jen na obou koncích bude průměr 24 mm. Těchto 24 mm v průměru bude na obou koncích a to na každém konci 9 cm.
Kolík - pivot
Kolík jistící bude mít délku taky 35 cm. Průměr bude mít 22 mm, aby hlace procházel dírou 25 mm, kterou vyvrtáme skrz dědka a ve které bude tento kolík právě kotvit rám.
Spodní šprušle - šprušle na nohy
Spodní šprušle budou delší, budou mít délku 50 cm. Stejně jako v případě horní šprušle budou mít prostřední sekci (18 cm) tlustou 5 cm (tedy průměr 5 cm). Doporučuji, aby krajní části, které budou sloužit jako opěrky na nohy byly dost na těsno usazeny v rámu, tedy je vhodné, aby měly 25 mm v průměru a byly neprotáčivé, je to lepší. Nohy mají pak pevnou oporu a je to dobré pro celkovou stabilitu rámu.
Rám - "postraňky"
Slovo postraňky jsem si vypůjčil z žebřiňáku, toto nejsou pravé postraňky, ale stejně mi to přijde trefné označení pro vertikální části rámu. Rám může být tvořen buď dvěma hranolky 75mm x 50 mm nebo kulatinou o průměru 8 cm, kterou podélně rozštípneme nebo rozřízneme. Je třeba, abychom vybírali takovou kulatinu, která je bez suků a léta probíhají paralelně z jednoho konce na druhý. Toho můžeme docílit jedině tak, že bude bez suků. Pokud jsou suky, je možné rozříznout podélným řezem, na který se skvěle hodí pila Ryoba.

NOHY

Doporučuji 3 nohy, pokud hodláte pracovat venku na trávě nebo na nerovném terénu. Čtyři nohy by byly v takovém případě velmi nestabilní. Dědek by se hýbal a nohy vyvyklávaly.
Najděte si nejlépe nějaký kus tvrdého dřeva, špalku, který když rozštípnete na 4 díly, tak Vám dá dostatečný průměr na to, abyste mohli vyrobit nohy. Jaký by měl být průměr nohou? Dostačující bude průměr 5 cm na nohu, který se směrem nahoru bude zužovat na požadovaný průměr. Průměr, který bude odpovídat velikosti díry, kterou vyvrtáte do těla dědka a který bude min. 25 mm a max. 50 mm. Je to na vás. Já používám 30 mm, protože mám vrták 30 mm a Vy to udělejte taky podle toho, jaký vrták máte k dispozici a tomu pak přizpůsobte nohu, aby se do takové díry vlezla.
Jak opracovat nohu, aby odpovídala velikosti vyvrtané díry?
Doporučuji na přislužný konec nohy namalovat kružítkem tenn průměr, kterého chceme dosáhnout, abychom se měli čeho držet, až budeme sekerou a následně nožem nohu opracovávat. Samozřejmě, že jestli máte poříz a svěrák, kam můžete nohu upnout, tak to je ideální. Ale opět si krásně vystačíte se sekerou a nožem. Zapomněl jsem říct, že musí být velmi ostré, abyste s nimi mohli pracovat. Zejména u nože je velmi důležité, aby úhel ostří měl stabilní úhel 25 stupňů a aby na noži nebyl dvojí sklon ostří, tak jak to často bývá. Za tímto účelem je pak dobré používat nože řezbářské. Doporučuji řezbářské nože MORAKNIV 106 a nebo 124. Kuchyňské nože často právě takový dvojí sklon ostří mají nebo mají příliš tupý úhel. Taková práce s tupým nožem je velmi frustrující a příliš brzy by Vás přestala bavit a odradilo by Vás to od práce se dřevem, což by byla velká škoda. Proto víc než cokoliv doporučuji dobrý nůž. Co se týče přesnosti, je dobré pracovat pomalu, odebírat materiál v klidu a být přesní.
Pokud pracujete se syrovým dřevem počítejte, že při sesychání může dojít o zmenšení až o 10 průměru. Tedy pokud opracujete nohu syrovou rovnou na 30 mm, tak po pár dnech může seschnout o 3 mm. Tedy bude mít 27 mm v průměru. Takže ano doporučuji syrové dřevo, to jednoznačně, ale počítejte s rezervou a opracovávejte tak, aby Vám zůstalo dřevo navíc pro vysychání. V zimě schne déle než v létě, v létě stačí pár dní.

TĚLO DĚDKA

Nejjednodušší je použít fošnu 120 cm dlouhou a 20 cm - 30 cm širokou s tloušťkou 5-8 cm. Na druhu dřeva úplně nezáleží. Pokud použijete topol má to tu výhodu, že je lehký, stejně tak lípa. Pokud použijete dub nebo akát, tak bude dědek těžší na přenášení, ale jinak to ničemu jinému nevadí. Pravda je, že s topolem nebo lípou se Vám bude lehčeji pracovat, když budete např. Dělat zúžení přední části těla dědka na 18 cm nebo tvarovat sedák.
Přední část dědka, která je dlouhá 50 cm se musí po obou stranách zúžit tak, aby byla široká 17 cm. Je ta část, na kterou budeme nasazovat rám, který jak víme má vnitřní šířku 18 cm. Předpokládejme, že šířka fošny, kterou používáte je 25 cm. Narýsujte si tedy středovou čáru. Čára musí být na středu této 25 cm široké fošny. Je vhodné na obou koncích fošny vyznačit střed a pak tyto dva body spojit dlouhou čarou pomocí rovné laťky, nebo k tomu použít tzv. Brnkací šňůru (brnkačku). Na jednom konci, který si vyberete vyznačíte 5O cm od konce a pak po obou stranách čáry rovnoběžně se středovou čárou vyznačíte ve vzdálenosti 8,5 cm od středu budoucí šířku přední části dědka. Máte několik možností, jak toho docílit. Buď si pomoct pilou motorou, elektrickou, kocourem, nebo ruční pilou na podélný řez. Já doporučuji potrénovat tesání sekerou.

VRTÁNÍ DĚR

Jak budete hotovi¨s tělem dědka, můžete se pustit do vrtání děr.
.

Vrtání díry pro přední nohu

Vrtáme pod úhlem 20 stupňů a dbáme na to, aby se díra, kterou vrtáme nevychýlila na žádnou stranu. Je to opravdu velmi důležité pro stabilitu dědka.
Ve chvíli, kdy budeme nohy nasazovat by měly být nohy už úplně suché. Nožem přesně opracované nohy vložíme do díry. Pokud některá noha projede dírou ven, tak ji pak zakrátíme pilkou. V případě, že se jedná o zadní nohu, je možné že budeme muset o trochu zakrátit i druhou nohu, aby se dědek nekymácel a byl stabilní. To je potřeba zhodnotit v klidu. Neuspěchat. Nezapomeňte, že tady platí dvakrát měř, jednou řež. Odebrat materiál jde docela snadno, ale vrátit ho zpátky už není tak lehké.

Díry pro nohy

Vyvrtejte dvě díry pro zadní nohy. Tyto díry vyvrtejte pod úhlem 30 stupňů. Řešíme zde vychýlení do stran a do zadu. Tedy dva sklony. Oba sklony uděláme 30 stupňů.
Když budete vrtat se Vám může zdát, že vychýlení je příliš velké, ale uvidíte, že je to v pohodě. Je dobré je mít posuvný úhloměr a nebo si na papíru úhloměrem naměřit 30 stupňů a podle toho si vyříznout s papírového kartonu šablonu podle které budete vrtat.
Budete vrtat dvě díry. Tyto dvě díry značně mohou oslabit zadní část těla dědka, proto je potřeba věnovat zvýšenou pozornost tomu, kam díry umístíme. Díry umístíme 13 cm od konce těla dědka. Díry by měly být od sebe vzdáleny 5 až 10 cm, a to v závislosti na šířce těla dědka.
Vrtání díry pro přední nohu
Vrtáme pod úhlem 20 stupňů a dbáme na to, aby se díra, kterou vrtáme nevychýlila na žádnou stranu. Je to opravdu velmi důležité pro stabilitu dědka.


Nasazování nohou

Ve chvíli, kdy budeme nohy nasazovat by měly být nohy už úplně suché. Nožem přesně opracované nohy vložíme do díry. Pokud některá noha projede dírou ven, tak ji pak zakrátíme pilkou. V případě, že se jedná o zadní nohu, je možné že budeme muset o trochu zakrátit i druhou nohu, aby se dědek nekymácel a byl stabilní. To je potřeba zhodnotit v klidu. Neuspěchat. Nezapomeňte, že tady platí dvakrát měř, jednou řež. Odebrat materiál jde docela snadno, ale vrátit ho zpátky už není tak lehké.


Kompletace rámu

Naznačte si přesně místa, kde budete vrtat díry.
Pro vrchní šprušli bude díra 6 cm od vrchu.
Pro kolík vyvrtáme dvě díry, a to 21 cm a 27 cm od vrchu rámu.
Pro spodní šprušli uděláme díru 7 cm od spodu a druhou díru 22 cm od spodu. Tato díra bude jen v případě, že děláte tuto šprušli pro děti.
Jakmile máte naznačeno, kde budou díry, upněte obě dvě vertikální části rámu pevně k sobě, nejlépe do svěráku nebo můžete použít svorky.
Vyvrtejte kolmo do nich všech 5 děr. Díry musí být k sobě paralelní. Je tedy potřeba velká pečlivost. Pokud se jakkoliv odchýlíte a nevrtáte kolmo, může se stát, že Váš rám bude vypadat křivě a šprušle nebudou rovnoběžně vůči sobě navzájem a nebo se Vám nepodaří šprycle ani nasadit.
Nasaďte šprycle. Teď budeme potřebovat vyvrtat dírky pro jistící kolíky. K tomu potřebujeme vrtačku a 8 mm vrták. Nachystejte si 6 kolíčků dlouhých 3 - 5 cm. Kolíčky budou mít 7mm x 7mm.

Vrtání dírek pro kolíčky

Vrchní šprycle: kolíčky budou vně rámové konstrukce (na každé straně) tak, aby bylo možné s vrchní šprušlí otáčet.
Kolíčky pro spodní šprušle budou vcházet do šprušle. Začneme tím, že vyvrtáme díru z vnějšku rámové konstrukce hned těsně za vertikální částí a vrtáme šikmo tak, aby díra na kolíček končila v rámu (postraňce). Čili jeden konec kolíčku bude rámové konstrukce a jejich druhý konec bude ukotven přímo do rámové konstrukce. Tím se zajistí šprušle proti otáčení. Paličkou zatlučeme tyto kolíčky do vyvrtaných děr. Kolíčky se krásně zakousnou do vyvrtaných dírek.

Vrtání děr na kolík / pivot

Vyvrtejte 2 díry do zúžené části dědka viz obrázek, a to ve vzdálenosti 27 cm a 33 cm od konce přední části dědka. Průměr vrtané díry udělejte 25 mm. Díry musí být paralelně vyvrtané a to "durch", aby jimi kolík šlo prostrčit. Je potřeba zvýšená pozornost. Dále je potřeba také myslet na to, že by díra měla být vrtána v horní polovině tloušťky fošny. Tedy jestli máte fošnu např. 6 cm, tak vrtejte přesně uprostřed nebo tak půl centimetru nad středem tloušťky fošny.

UMÍSTĚNÍ RÁMU NA TĚLO DĚDKA

Umístění rámů na tělo dědka
Předtím, než umístíme rám na tělo dědka musíme vyvrtat díry v zúžené přední části dědka, kam umístíme posléze kolík/pivot.
Díru vyvrtáme ve vzdálenosti 27 cm a 33 cm od konce přední části. Průměr vrtané díry bude 25 mm. Tuto díru musíme vrtat vodorovně a dát si záležet.
Nadzvedněte přední část dědka a navlečte na něho rám a zajistěte ho kolíkem v jedné z vyvrtaných děr. Díry Vám dávají 4 možnosti jak rám upevnit. Dvě pozice jsou v horizontální úrovni a dvě pozice jsou ve vertikální rovině.

ÚPRAVA MÍSTA PRO SEZENÍ

Nyní se můžete pustit do tvarování místa k sezení. Toto je možné udělat pomocí teslice nebo dutého dláta. Menší prohlubeň je vhodné udělat pro zadek ve vzdálenosti cca 20 cm od konce těla dědka. Je to z toho důvodu, aby Vám při zapření se nohama o šprušle zadek neodjížděl dozadu.

UPEVNĚNÍ ŠIKMÉ PLATFORMY / PRKNA NA DĚDKA



Sklon upevnění uděláme pod úhlem 20 stupňů. Předek dědka tomu uzpůsobíme tak, že ho v tomto úhlu lehce seřízneme viz obrázek.
Na toto zaškmení položíme prkno, které upevníme pomocí dvou kolíků. Kolíky si naštípáme a doupravíme nožem. Kolíky budou 15 mm x 15 mm a dlouhé okolo 7 cm. Díry na tyto jistící kolíky vyvrtáme vrtákem o průměru 16 mm.
Místo pro díry na kolíky vybereme a vyvrtáme 25 mm od bočního kraje. Na každé straně.
A 10 cm od předního okraje (čela dědka).
Kolíky by měly na své horní straně zajištění, aby z nich prkno nevyklouzlo a zároveň před tímto rozšíření nebo resp. Zajištěním by měly být naopak zúžené, aby se prkno mohlo v případě potřeby lehce pohybovat, aby tam byla malinkatá vůle. Je to z důvodu toho, že se předpokládá, že budeme sklon prkna regulovat pomocí vypodložení, které se vyrobí z rozštípnutého polínka, které není delší než 17 cm. Vezme se jeho 1/4 a tou se vypodloží prkno tak, aby v místě, kde se rámem budem opírat o obrobek bylo prkno vypodloženo a mělo dostatečnou oporu. Je to vlastně takový variabilní prvek, který je úplně na volno a je možné s ním pohybovat dopředu a dozadu tak, abychom mohly podle potřeby upravit jak sklon prkna (platformy) tak i míru možnosti pro umístění obroběného kusu dřeva.


Štípání špalku na tělo dědka
Štípání špalku na tělo dědka

ŠTÍPÁNÍ ŠPALKU NA TĚLO DĚDKA

V případě, že se rozhodnete místo fošny použít rozštípnutý špalek, postupujte tak že nejprve zatlučete na jednom konci do středu špalku a následně si pomůžete druhým klínem. Jakmile se Vám bude špalek rozevírat, zatlučete třetí klín ze strany a následně si pomůžete sekerkou s oddělováním vláken po stranách špalku tak, aby se mohl špalek rozštípnout.

DOPROVODNÁ FOTOGALERIE

JAK POSTAVIT DEDKA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky